Hot Spot u psa – czym jest i jak sobie z nim poradzić?

utworzone przez | 26 lut, 2023 | Sierść malamuta

Jak sama nazwa wskazuje, jest to gorąca powierzchowna infekcja skóry (hot spot – gorące miejsce). Istotne jest, by jak najwcześniej wdrożyć leczenie. Hot spot jest bardzo swędzący i rozprzestrzenia się niezwykle szybko. Pies drapie i wylizuje zmienione chorobowo miejsce, co tylko pogarsza jego stan. Najczęściej tworzą się wiosną i latem, jednak są psy, u których pora roku nie ma znaczenia tak jak w przypadku naszego. Jak sobie z nimi radzimy? O tym za chwilę.

Przyczyny powstawania hot – spotów

Jest ich na tyle dużo, że czasem ciężko znaleźć konkretną przyczynę. Niektóre rasy psów mają większe predyspozycje do powstawania hot – spotów. Najczęściej tworzą się u psów, które mają gęsty podszerstek czy długą sierść.

Wśród najczęstszych przyczyn wymienić można:

  • alergie pokarmowe,
  • niewielkie rany powstałe podczas zadrapania (np. od kota),
  • niedosuszona sierść po kąpieli,
  • pasożyty,
  • niedoczynność tarczycy,
  • stres,
  • kontakt z substancjami powodującymi podrażnienia.

Jak rozpoznać hot – spota?

Warto codziennie kontrolować stan skóry naszego psa podczas np. zabawy, głaskania czy czesania. Jeśli szybko zareagujemy, leczenie będzie trwało krócej i obędzie się bez antybiotyku. Pierwszym symptomem, który może pomóc nam zlokalizować ranę, jest uporczywe drapanie się naszego pupila w jednym, konkretnym miejscu.

Sączący się hot spot bez sierści

Na zdjęciach powyżej znajduje się hot – spot naszego psa. W tym miejscu nie był w stanie sam się podrapać, za to wygryzł sobie sierść. Jest to faza 2 (podzieliłam sobie to na 3 fazy).

Pierwsza faza wygląda jak zwykłe zaczerwienienie. Skóra w tym miejscu ma inny odcień i powoli robi się zaogniona. Faza 3 to rana, która wymaga wielokierunkowego działania (steryd, odkażanie, antybiotyk). Wcześniej, gdy nie mieliśmy jeszcze doświadczenia z hot – spotami, zdarzyło się, że gorące miejsce wyglądało tak:

wczesna faza hot spota u psa malamuta
A finalnie tak:

Dodam tylko, że taki widok możemy zobaczyć w ciągu jednego dnia, dlatego tak ważne jest błyskawiczne rozpoznanie i działanie.

Jakie działania możemy podjąć?

Jeśli hot – spot jest w 1 fazie i udało nam się go wyłapać, zazwyczaj wystarczy, jeśli odkazimy to miejsce octeniseptem (w aptece możemy poprosić o tańszy zamiennik) i obserwujemy czy stan rany się nie pogarsza. Warto również udać się do weta po steryd, który przyniesie psu ulgę. Drapanie czy wylizywanie hot – spota spowoduje pogorszenie jego stanu. W aptece dostaniemy bez recepty maść ze sterydem, np. maxicortan. Ważne, aby rana była sucha i się nie sączyła, ponieważ jeśli tego nie opanujemy, gorąca rana może przybrać wielkość dłoni dorosłej osoby, a nasz pies będzie bardzo cierpiał. W przypadku, gdy stan rany się pogarsza, najpewniej nie obędzie się bez antybiotyku- o tym oczywiście zdecyduje weterynarz.

I teraz nasze ostatnie odkrycie – preparat, który kupiłam w aptece właściwie przez przypadek. Preparat o nazwie Nano Silver – proszek w sprayu, który “tworzy barierę ochronną wspomagającą leczenie ran, otarć, lekkich oparzeń oraz w szczególności zmian skórnych z wysiękiem” – to fragment opisu sprayu. Momentalnie wysusza ranę, co jest kluczowe w przypadku hot – spotów. Przy ostatnim hot – spocie u Toga wystarczyły 2 psiknięcia, po których utworzył się strupek. Po kilku dniach wystarczy go delikatnie wyczesać i po kłopocie. Myślę, że warto mieć Nano Silver w domowej apteczce. Koszt to 30 – 50 zł.

Profilaktyka – czyli jak zminimalizować ryzyko pojawiania się hot – spotów

Najczęściej powodem powstawania hot – spotów jest wilgoć, dlatego istotne jest, aby po kąpieli dokładnie osuszyć psa, tak samo, jeśli pies zmoknie na deszczu. Przy psach z grubym podszerstkiem jest to szczególnie ważne. Nie zaszkodzi zaopatrzyć się w biotynę oraz suplement poprawiający funkcje skóry i sierści. Godny polecenia jest Dermafit Dog. Jeśli gorące rany pojawiają się regularnie, warto wykonać badania w kierunku niedoczynności tarczycy. Kluczowe jest obserwowanie naszego przyjaciela. To my jako właściciele jesteśmy w stanie zauważyć, jeśli dzieje się coś złego i często, analizując to, co działo się wcześniej jesteśmy w stanie dociec przyczyny pojawiania się hot – spotów.

Na naszym blogu znajdziesz jeszcze

Jakie szczotki do czesania dla Malamutów

Jakie szczotki do czesania dla Malamutów

Wbrew pozorom pielęgnacja sierści Malamuta nie jest wcale ciężką i mozolną czynnością. Jeśli przyzwyczaimy naszego psa do szczotkowania od samego początku, będzie to uwielbiał. Jest to na tyle przyjemna rzecz, że nawet dorosły pies, który nie miał do czynienia z...

Pielęgnacja sierści u Alaskan Malamute

Pielęgnacja sierści u Alaskan Malamute

Pielęgnacja sierści u tak “puchatego” psa, jakim jest Malamut, może się wydawać trudna i czasochłonna. Malamuty posiadają gęsty podszerstek oraz dość twardą wierzchnią okrywę włosową i odpowiednia pielęgnacja ich sierści jest bardzo ważna, ale nie jest to nic z czym...

Wszystko, co musisz wiedzieć o kleszczach u psa na przykładzie alaskan malamute

Kleszcz to mały pajęczak z rzędu roztoczy, który żywi się krwią ssaków, ptaków i gadów. Kleszcze są powszechne na całym świecie i są szczególnie aktywne w cieplejszych miesiącach, od wiosny do...

Pielęgnacja sierści u Alaskan Malamute

Pielęgnacja sierści u tak “puchatego” psa, jakim jest Malamut, może się wydawać trudna i czasochłonna. Malamuty posiadają gęsty podszerstek oraz dość twardą wierzchnią okrywę włosową i odpowiednia...

Jakie szczotki do czesania dla Malamutów

Wbrew pozorom pielęgnacja sierści Malamuta nie jest wcale ciężką i mozolną czynnością. Jeśli przyzwyczaimy naszego psa do szczotkowania od samego początku, będzie to uwielbiał. Jest to na tyle...