Życie i zdrowie psów Alaskan Malamute

Alaskan Malamute to duży i silny pies zaprzęgowy, pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Jego zrównoważony i przyjacielski temperament sprawia, że doskonale odnajduje się wśród ludzi i jest wierny swoim właścicielom. Decydując się na posiadanie takiego psa, warto zatroszczyć się o jego zdrowie, ale też uczyć psa posłuszeństwa już od okresu szczenięcego. Należy również dowiedzieć się, ile wynosi ich przeciętna długość życia, na jakie schorzenia są one narażone i wiedzieć, w jaki sposób możemy zadbać o jego kondycję psychiczną.

Alaskan Malamute – dieta

Malamuty są z natury odporne na różne choroby i rzadko kiedy mają problemy ze zdrowiem. Posiadają jednak duży apetyt i z chęcią spożywają wszystko, co im zaoferujemy. Niekiedy nadmiar jedzenia może spowodować otyłość i spowolnienie metabolizmu. Warto karmić Alaskany pokarmem renomowanej firmy, gdyż zawierają one znacznie więcej substancjo odżywczych w mniejszej porcji jedzenia. Trzeba również unikać ciągłego uzupełniania miski naszego pupila. Malamutom najlepiej podawać sprawdzoną karmę, bogatą w zdrowe substancje odżywcze. Dodatkowo, warto uzupełniać ich dietę o suplementy, które wzmocnią stawy Malamutów i uzupełnią niedobory witamin. Jest to szczególnie ważne przede wszystkim u szczeniaków, ze względu na ich intensywny wzrost. Jako pokarm świetnie sprawdzą się naturalne mięso, warzywa oraz kości cielęce, które korzystnie wpłyną na ich zęby i będą formą zdrowej przekąski.

metalowa miska z karmą dla psa

Alaskan Malamute- waga i zdrowie

Psy tej zaprzęgowej rasy ważą około 38 kilogramów, natomiast suki ważą nieco mniej- 34 kilogramy. Jest to średnia waga, która czasem może okazać się inna u różnych psów tej rasy. Oznacza to, że są to dosyć masywne psy i potrzebują ogromnej ilości ruchu. Codziennie należy zapewniać im bardzo długie spacery i odpowiednią dawkę ćwiczeń fizycznych i umysłowych, ponieważ rutynowe zajęcia potrafią się im szybko znudzić. Psy doskonale sprawdzą się, jako towarzysze długich wycieczek, jazdy na rowerze oraz biegania. Młodego Malamuta trzeba uczyć komend, aby słuchały poleceń właścicieli i już od najmłodszych lat przywiązywać dużą wagę do częstej socjalizacji z innymi psami. Charakter Malamutów powoduje, że nie powinien być on szkolony w stronę agresji. Co więcej, nie są one najlepszymi stróżami domu. Ich instynkt łowiecki sprawia, że pozostawione bez nadzoru mogą polować na inne zwierzęta i kopać dziury w ogrodzie. Niewłaściwa edukacja Alaskanów może doprowadzić do tego, że pies nie będzie słuchał swoich właścicieli, będzie dominował, a nawet może stać się bardzo agresywny dla przedstawicieli swojego gatunku.

biegnący malamut
alaskan na śniegu

Malamuty, pomimo swojej ogólnej wytrzymałości, mają skłonności do dysplazji stawów biodrowych, co nieleczone, może prowadzić do zapalenia stawów i trudności w poruszaniu się. Dlatego też, przed zakupem psa należy upewnić się, czy jego rodzice nie posiadali takiego schorzenia oraz ewentualnie wykonać badanie rentgenowskie. Kolejną chorobą zdarzającą się u Malamutów jest katarakta, czyli zanik siatkówki oka. U niektórych psów występuje niedoczynność tarczycy, prowadząca do nadwagi oraz choroba sierści, powodująca łysienie. U psów tej silnej rasy czasem pojawia się alergia pokarmowa, dlatego też niezwykle ważne jest podawanie psu naturalnej karmy i regularne obserwowanie swojego pupila. Jak u każdego psa, istotne jest też sezonowe zabezpieczanie Malamuta przed kleszczami. Szczepienia oraz obroże przeciw kleszczom mogą skutecznie uchronić psa przed ukąszeniem przez pasożyta i zachorowanie na babeszjozę. Dorosłym Malamutom można także podawać tabletki na pasożyty, które również są środkiem zapobiegawczym. Dodatkowo, warto zaszczepić Malamuta przeciwko leptospirozie, jeśli pies często będzie spacerował po lesie.

Alaskan Malamute – ile żyje?

Ile żyją Malamuty? Potrafią one dożyć od 10 do 12 lat, a nawet więcej. Ważne jest dbanie o ich kondycję zdrowotną i staranie się o to, aby nie zabrakło im rozrywki i odpowiedniej dawki ruchu. Co więcej, są to psy odporne na różne temperatury, jednak latem należy zapewnić im stały dostęp do zacienionego miejsca, gdzie będzie mógł odpocząć i nabrać energii. Aby Malamut dożył długiego wieku, należy też chronić go przed wystąpieniem chorób, takich jak otyłość, babeszjoza oraz zapalenie stawów. W tym celu trzeba pamiętać o regularnych odwiedzinach u weterynarza, szczepieniach oraz odpowiednio zbilansowanej diecie. Należy też dbać o zdrowie psychiczne naszego czworonoga i umożliwiać mu kontakt z innymi psami. Obowiązkowo, już od najmłodszych lat trzeba psa szkolić, aby słuchał się swoich opiekunów. Spowoduje to, że Malamut nie będzie przejawiał zachowań agresywnych w stosunku do innych psów w przyszłości i będzie bardziej posłuszny. Dzięki naszej opiece oraz dużej dawce aktywności sportowych, Alaskan Malamute może spędzić w zdrowiu wiele szczęśliwych lat. 

alaskan nad morzem

Social Media

Śledź nas w mediach społecznościowych. Zachęcamy do polubienia naszej strony na Faceboku oraz do obserwowania konta na Instagramie