Wygląd i umaszczenie malamutów

Alaskan Malamute to rasa psa, charakteryzująca się przyjacielskim i dominującym temperamentem. Te duże psy zaprzęgowe posiadają silną i muskularną sylwetkę. Ich masywna budowa ciała i dostojny chód sprawia, że wydają się one doskonałymi stróżami swoich właścicieli, a jednocześnie wzbudzają respekt. Malamuty to piękne, a zarazem potężne psy, które występują w różnych umaszczeniach sierści, jednak posiadają pewne cechy mocno charakterystyczne dla tej rasy.

Charakterystyczne cechy wyglądu 

Alaskan Malamute wyróżniają się silną, proporcjonalną sylwetką, a ich tułów układa się w zwarty łuk. Posiadają one mocną szyję i dobrze rozwiniętą, głęboką klatkę piersiową. Charakteryzują się też ciasno zwiniętym i gęsto owłosionym ogonem przypominającym lisią kitę oraz grubokościstymi, doskonale uformowanymi przednimi łapami. Kończyny tylne są nisko osadzone i mocno umięśnione. Elementem odróżniającym te niezwykłe psy od innych, jest szeroka głowa pokryta warstwą ciemnej sierści i zupełnie biały kolor pyska. Czasem kolorystyka głowy może być ułożona przeciwnie, umaszczona ciemną barwą przypominającą maskę. Ich uszy są małe, trójkątne i delikatnie zaokrąglone. Podczas ruchu są one pochylone ku przodowi i odstające. Cała postawa psa i jego ciekawskie spojrzenie, wywołują wrażenie aktywnego i dumnego przedstawiciela swej rasy. Dzięki różnej kolorystyce sierści, Malamuty mogą posiadać różne kolory nosów. Najbardziej popularny jest czarny odcień nosa, jednak Malamut rudy może posiadać nos brązowy, a nawet tak zwany śnieżny nos, który jest najjaśniejszy i pojawia się głównie w okresie zimowym. Oczy Malamutów są osadzone mocno po bokach i lekko ukośne. Typowy ich odcień to kolor brązowy.

Sierść Alaskan Malamutów

Gęsta i gruba sierść Malamutów przez cały rok chroni je przed zimnem, dzięki czemu doskonale znoszą nawet najniższe temperatury. Podszerstek znajdujący się pod okrywą włosową jest bardzo miękki i zbudowany z grubej, oleistej powłoki ochronnej. Psy tej silnej rasy występują w kilku umaszczeniach. Powszechnie występuje Alaskan Malamute rudy, Malamute biały, czerwono biały, czarno bały oraz szary. Kolorystyka może być rozmieszczona na ich ciele w dowolny sposób. Jednak we wszystkich wariantach umaszczenia kolor biały przeważa na spodzie tułowia oraz ogona, na kończynach i przedpiersiu. Biel jest jedynym dopuszczalnym kolorem występującym jednolicie na całej sylwetce psa. Podstawowe kolory pojawiające się na płaszczu ochronnym Malamuta to kolor biały, czarny, czerwony i szary. Najjaśniejszy odcień zwykle jest rozmieszczony u podstawy, a najciemniejszy na końcówkach włosów. Szczególne dla tej rasy są też różne długości sierści. Najpowszechniejszy jest Alaskan Malamute długowłosy, ale wyróżnia się też Malamuta o sierści średniej długości. Odznaczają się one stosunkowo krótką szatą po bokach tułowia oraz dłuższą wokół szyi, w dół grzbietu, na zadzie oraz na ogonie. Latem ich sierść jest delikatnie krótsza i mniej obfita.

alaskan długowłosy

Źródło: Facebook.com/alaskanmalamutesoftheworld

dwa malamuty na stoku góry
piękny alaskan na łące
pielęgnacja alaskana

Źródło: Snomals.pl

Pielęgnacja sierści Alaskan Malamutów

Warto pamiętać, że ich sierść składa się z dwóch warstw i wymaga specjalnej pielęgnacji. Psy linieją przez cały rok, a najbardziej jest to nasilone wiosną oraz jesienią. Linienie spowodowane jest zmianą temperatury i klimatu. Malamut zaczyna wówczas szybko gubić sierść i wymaga szczególnej pielęgnacji ze strony swoich opiekunów. Należy regularnie go wyczesywać, co sprawi, że jego włosie będzie błyszczące i znacznie zdrowsze. Obowiązkowe jest także kąpanie Malamuta, gdyż jego częściowo jasne umaszczenie ma tendencję do zabrudzeń. Po kąpieli należy dokładnie wytrzeć psa ręcznikiem oraz wysuszyć, aby pozbyć się martwych włosków. Regularna pielęgnacja usprawni regenerację psich włosów i ograniczy ich wypadanie. Dodatkowo, zapewni to Malamutom zdrowy i schludny wygląd.

 

Alaskan Malamut osiąga też dosyć duże rozmiary, a jego waga może dochodzić nawet do 45 kilogramów. Malamuty posiadają wiele cech wyróżniających je na tyle innych ras. Należą do nich silna sylwetka, duża i proporcjonalna głowa oraz małe trójkątne uszy. Charakterystyczne są też masywne, doskonale uformowane łapy i mocno owłosiony ogon przypominający lisią kitę. Malamuty wyróżniają się na tle innych psów umaszczeniem swojej sierści. Co więcej, psy tej rasy linieją najsilniej w okresie wiosennym i jesiennym, dlatego też trzeba pamiętać o ich częstej pielęgnacji. Jednak niezależnie od rodzaju umaszczenia, czy długości sierści, konieczne jest zapewnienie Malamutom najlepszych warunków życia. Są to piękne i dostojne psy, jednak potrzebują właścicieli, którzy zapewni im odpowiednią dawkę aktywności ruchowej i codziennie będą poświęcać im dużą ilość swojego czasu i uwagi.

portret malamuta

Waga suk Alaskan Malamute

W zależności od wielkości, waga 3-miesięcznej samicy malamuta powinna wynosić od 11,9 do 13,6 kg.
W wieku 6 miesięcy samica malamuta waży średnio od 22,3 kg dla najmniejszych osobników do 25,4 kg dla największych osobników.

wykres rozkładu wagi w czasie u suk

Waga samców Alaskan Malamute

Zależnie od wielkości, waga 3-miesięcznego samca malamuta powinna wynosić od 13,1 do 15,1 kg. Po 6 miesiącach samiec Malamuta waży średnio od 24,4 kg dla najmniejszych osobników do 28,2 kg dla największych osobników.

wykres przyrostu wagi u samców malamuta

FAQ

 

Ile powinna ważyć samica malamuta w wieku 1 roku?

Samica malamuta po 12 miesiącach powinna ważyć Między 30,8 i 35,9 kg.

 

Kiedy samica Alaskana kończy swój wzrost?

Samica Malamute będzie rosła między 16 miesiącem życia dla tych mniejszych osobników i 19 miesiącem dla większych.

 

Ile musi ważyć samiec Malamuta w wieku 1 roku?

Samiec malamuta powinien ważyć po 12 miesiącach od 34,2 do 40,4 kg.

 

W jakim wieku samce Malamutów kończą swój wzrost?

Samiec Malamuta zakończy swój wzrost po 19 miesiącach.

Social Media

Śledź nas w mediach społecznościowych. Zachęcamy do polubienia naszej strony na Faceboku oraz do obserwowania konta na Instagramie