Szczeniaki Alaskan Malamute

Szczenięta Alaskan Malamute to wulkany energii. Potrzebują od człowieka maksimum uwagi i wiele cierpliwości, którą będą wystawiać na próbę na każdym kroku. Niezwykle ważna jest ich socjalizacja, chociażby po to, żeby nie wyrósł nam w przyszłości agresywny pies w stosunku do innych zwierząt. Jak każdego szczeniaka, należy zapoznawać malamuciątka z otoczeniem, ludźmi, dźwiękami. Często lęk może w przyszłości zamienić się w agresję. Młode Malamuty są bardzo uparte, potrafią szybko się znudzić treningiem, dlatego ważne jest, by znaleźć na nie sposób, a nauka zawsze musi być atrakcyjna i wiązać się z zabawą. Na szczęście są to psy łase na jedzenie i smakołyki, co można z powodzeniem wykorzystać w trakcie nauki. Młodego malamuta najlepiej na początku nauczyć skupiania uwagi na właścicielu oraz przywołania. Jest to podstawa i jedna z trudniejszych rzeczy podczas spacerów, chociaż uważa się, że psów tej rasy nie powinno się spuszczać ze smyczy.

 

Typowe zachowania

Konsekwencja. To słowo – klucz od momentu przywiezienia szczeniaka do domu. Jedno odstępstwo od reguły, którą wprowadziliśmy na początku oznacza, że nasz pies od tej pory będzie to wykorzystywał. 

Jak każdy szczeniak, Malamut będzie podejmował próby podgryzania naszych rąk i nóg. Jest to świetna zabawa dla nich, niekoniecznie dla nas. Od samego początku należy zasygnalizować szczeniakowi, że takie zachowanie jest nieakceptowalne, ponieważ później Alaskan będzie próbował podgryzać człowieka po to, aby coś na nim wymusić.

Zabawa na dworze, w domu odpoczywamy – to zasada, którą również warto wprowadzić i nauczyć szczeniaka, że dom to nie jest plac zabaw. 

Jeśli chodzi o naukę czystości, należy poświęcić się przez pierwsze tygodnie, po to, aby szybko zobaczyć efekty. Mówi się, że nauka u szczeniąt może trwać do roku. Tak naprawdę to od nas zależy ile to będzie trwało. Jeśli w hodowli pieski załatwiały się na matę- co jest zrozumiałe, to w domu trzeba z niej definitywnie zrezygnować. Dom to nie toaleta. 

Szczeniaki Malamuta są niezwykle pojętne, potrafią wspaniale reagować na trening jeśli od początku będziemy dbać o dobrą relację z psem, wspomagając się zdrowymi przysmakami treningowymi. Na początku nauki nie bójmy się przesadzać ze “smaczkami”. U tak aktywnej rasy nie powinno się to odbić negatywnie na wadze szczeniaka.

dwa malamuty na stoku góry

Trudne początki

Posiadanie małego Alaskana, to tak jakby zostać rodzicem. Szczenięta są bardzo absorbujące. Często mówi się, że to psy dla osób niepracujących i coś w tym jest. Jeśli nauczymy psa dobrze odpoczywać, to te chwile będą jedynymi w ciągu dnia, kiedy będziemy mieć czas dla siebie. Jak można sobie ułatwić? Od pierwszego dnia należy przyzwyczajać szczeniaka do pozostawania samemu w domu. Nie wolno tego zaniedbać, ponieważ to się w przyszłości zemści. Warto wprowadzić klatkę kennelową – oczywiście w odpowiedni sposób. Czy się przyjmie? Nie wiadomo, ale każdy pies powinien mieć swój azyl.

Chcąc posiadać Malamuta, należy mieć wiedzę na ich temat. Osoby, które decydują się na tego psa, ponieważ są ładne, najczęściej nie spodziewają się, że wzięły pod swój dach małego potworka. Tak, to odpowiednie słowo na początek. Musimy być świadomi, że ten śliczny, puszysty szczeniaczek nie raz wywoła u nas płacz. Należy mieć tą świadomość, bo coraz więcej północniaków trafia do schronisk. 

Mimo wszystko, jeśli zrozumiemy swojego psa, będziemy pielęgnować relację, to one nam wynagrodzą początkowe trudy. Nie każdy szczeniak jest taki sam, nie wszystkie będą zachowywały się jednakowo. Polecamy przeczytać historię Togo, który posiada cechy typowe dla rasy, ale również wykazuje odstępstwa od normy.

Życie z innymi zwierzętami w domu

Jako rasa pierwotna, Alaskany mają silny instynkt łowiecki. Dobrze socjalizowany szczeniak nie powinien mieć problemu z akceptacją innego psa, chociaż prawie na pewno będzie podejmował próby dominacji nad innym psem. 

Jeśli chodzi o koty i szczeniaka to ciężka sprawa. Lepiej jeśli decydując się na Malamuta nie posiadamy kotów lub nie mamy w planie ich posiadania. Odpowiednia relacja psa z kotem jest możliwa, ale trudna do wypracowania i bardzo czasochłonna. Kolejny raz cierpliwość i konsekwencja będą bardzo pomocne. Efekty na pewno nie będą widoczne od razu. Należy również zapewnić kotu azyl w postaci miejsc, do których szczeniak nie będzie miał dostępu.

malamut i kot
szczeniaki jedzą z miski
szczeniak leży

Social Media

Śledź nas w mediach społecznościowych. Zachęcamy do polubienia naszej strony na Faceboku oraz do obserwowania konta na Instagramie