malamute a husky

Husky vs alaskan malamute – różnice

Te dwie rasy są do siebie bardzo podobne, do tego stopnia, że większość ludzi nie widzi żadnej różnicy między psem Husky, a Malamute. Obydwie rasy należą do grupy psów pierwotnych, pracujących. Cenią sobie bliskość człowieka oraz współpracę z nim. Mimo wszystko różnic jest dość sporo i warto o tym wiedzieć.

Malamute a Husky – Podstawowe różnice

 

Wielkość oraz waga

Alaskan Malamute to psy większe i potężniejsze niż jego krewni Husky.  Psy mają w kłębie 63,5 cm oraz ważą 38 kg, natomiast suki mają w kłębie 58,5 cm i ważą 34 kg.  Z kolei psy Siberian Husky mają w kłębie 53,5 – 60 cm, ważą 20,5 – 28 kg, a suki w kłębie to 50,5 – 56 cm, waga 15,5 – 23 kg. Dane te pochodzą ze wzorca ZKWP, jak wiadomo niektóre osobniki mogą nieznacznie odbiegać od przyjętego wzorca.

Temperament

Malamut to czuły i przyjacielski pies. Będzie w równym stopniu oddany wszystkim domownikom. Jest wierny i oddany, jeśli nam zaufa. Uwielbia się bawić. Nie nadaje się na stróża naszego domostwa, potencjalnego złodzieja raczej przyjacielsko przywita, niż pogoni. Mimo to, jego dostojna sylwetka będzie wzbudzała respekt. Może wykazywać się za to agresją w stosunku do obcych psów. Siberian Husky w kwestii temperamentu jest bardzo podobny do Malamuta. Mówi się jednak, że jest to pies bardziej “wolny duchem”. Jeśli Husky postanowi przedostać się przez ogrodzenie, to nawet 2 metrowe nie będzie dla niego przeszkodą. Jest przyjaźnie nastawiony do całego otoczenia, nawet do obcych psów.

alaskan malamut patrzy w obiektyw aparatu

Wygląd malamute a husky

dorosły osobnik malamuta alaskańskiego

Grafika: góra – Alaskan Malamute / dół: Siberian Husky

pies husky

Głowa, nos, ogon i oczy u Malamuta

Mina Malamuta mówi wszystko – jestem bardzo przyjacielski! To za sprawą jego charakterystycznej głowy – szerokiej i głębokiej, proporcjonalnej do całego ciała, o łagodnym i czułym wyrazie. Malamut ma nos pigmentowany na czarno. Wyjątek stanowi rude umaszczenie oraz okresowo pojawiający się “śnieżny nos” (jaśniejsze przebarwienie szczególnie zimą).

Oczy zawsze występują w kolorze brązowym o średniej wielkości. Uszy również średniej wielkości, a w stosunku do głowy wydają się małe, osadzone bardziej po bokach i lekko zaokrąglone. Alaskan nosi ogon nad grzbietem, jest on dobrze owłosiony, przypominający powiewające pióro.

Głowa, nos, ogon i oczy u Husky’iego

Siberian ma głowę średniej wielkości, proporcjonalną w stosunku do całego ciała. Barwa nosa jest podobna jak u Malamuta. Za to oczy mogą być niebieskie, brązowe, jedno brązowe i jedno niebieskie lub każde wielokolorowe. Husky ma średnie uszy, trójkątne, wysoko osadzone. Ogon ma kształt lisiej kity i zazwyczaj jest noszony nad grzbietem. Włos na ogonie jest równej długości, co trochę przypomina okrągłą szczotkę.

Okrywa

Malamut posiada gęsty i gruby włos ochronny oraz grube, gęste podszycie, natłuszczone i wełniste. Włos ochronny siberiana jest prosty i gładko przylegający, podszycie miękkie oraz gęste. Obydwa psy linieją 2 razy w roku, bardzo intensywnie, wymagają wtedy ogromu pracy przy czesaniu. Niestety jeśli w ciągu roku nie mamy wyraźnie zaznaczonej klimatycznie zimy i lata, linienie może rozciągać się w czasie.

Przeznaczenie

I Alaskan i Siberian to psy pociągowe, ale ze względu na różnice w budowie ich przeznaczenie było lekko odmienne. Malamut to pies większy oraz silniejszy, mógł ciągnąć cięższe ładunki na mniejsze odległości. Za to Husky, pies mniejszy, ale zwinniejszy mógł biec dłużej, na większe odległości z dużo mniejszym ciężarem.

zaprzęg psów ras północnych

Dieta i choroby

Malamuty można by powiedzieć, to psy wszystkożerne. Kochają jeść i dużo zrobią żeby to jedzenie otrzymać, co śmiało można wykorzystać podczas treningów. Są psami o bardzo dobrym zdrowiu, ale jak każda duża rasa, mogą pojawiać się u nich choroby charakterystyczne dla dużych psów np. dysplazja stawów biodrowych, rzadziej łokciowych, a także genetyczne choroby oczu (np. katarakta). Obecnie hodowcy wykonują u swoich psów badania wykluczające obecność tych chorób, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia ich u szczeniąt. Husky to psy wybredne, zachowujące umiar w jedzeniu, często trzeba im urozmaicać dietę. Dzięki temu psy te rzadko cierpią na otyłość. Z tego powodu rzadziej występują u nich problemy z dysplazją stawów biodrowych. Niestety mają często problemy z zaćmą, która nieleczona powoduje ślepotę. Mogą pojawić się również problemy z ropnym zapaleniem skóry, może wystąpić choroba Vogt-Koyanagi-Harada (choroba oczu), czy utrata pigmentu na nosie.

Najczęściej zadawane pytania

Poniżej znajdziecie podsumowanie różnic miedzy Malamutem Alaskańskim a Huskim Syberyjskim w postaci pytań i odpowiedzi.

Jakie są różnice w wadze między Malamutem a Huskim?

Dorosłe Malamuty osiągają od 38 do 42 kg jeśli chodzi o psy, natomiast suki osiągają przeważnie 34 – 38 kg. Husky osiągają od 20,5 kg do 28 kg jeśli chodzi o psy a suki 15,5 – 23kg.

Który z psów jest większy?

Alaskany osiągają w kłębie 63,4 cm jeśli chodzi o psy, natomiast suki osiągają 58,5 cm. Husky są mniejsze i osiągają 53,5-60 cm, jeśli chodzi o psy a suki 50,5-56 cm.

Jakie są podstawowe różnice w wyglądzie między Husky a Malamutem?

Malamuty posiadają szersze i większe głowy, są masywniejsze niż głowy Husky. Siberiany posiadają uszy szpiczaste i osadzone wyżej niż u malamutów, które z kolei posiadają uszy zaokrąglone, osadzone bardziej z boku. Dodatkowo jeśli chodzi o rasę Siberian Husky, to dopuszczalne jest występowanie oczu niebieskich, brązowych lub mieszanych. Alaskany według wzorca nie powinny posiadać niebieskich oczu.

Jakie są różnice w szacie i okrywie między Husky i Alaskanem?

Syberiany posiadają sierść średniej długości, a podszycie miękkie i gęste. Alaskany natomiast posiadają gęsty, gruby i twardy włos ochronny, podszyty gęstym i wełnistym podszerstkiem.

Czy Alaskan i Husky mają podobny temperament?

Obie rasy są przyjacielskie i inteligentne. Husky bywają łagodniejsze niż Malamuty i nie wykazują agresji w stosunku do innych psów. Malamuty bywają porywcze i agresywne w stosunku do obcych psów. Obie rasy nie nadają się na psy stróżujące. Raczej wpuszczą złodzieja za kawałek przysmaku, niż obronią dobytek. Obie rasy mają tendencję do częstych ucieczek.

Jakie było pierwotne przeznaczenie Alaskanów i Husky?

Husky to psy bardziej zwinne oraz szybsze. Nadawały się do ciągnięcia lekkich ładunków na dużo większe odległości. Alaskany były wykorzystywane do ciągnięcia większych ładunków na mniejsze odległości. Są to psy duże i silne.

Social Media

Śledź nas w mediach społecznościowych. Zachęcamy do polubienia naszej strony na Faceboku oraz do obserwowania konta na Instagramie